SINAVSIZ SRC

Anasayfa » SINAVSIZ SRC


SRC BELGESİNİ SINAVSIZ NASIL ALIRIM ?

           

        Sınavsız Eğitimsiz SRC Belgesi İçin 2016 Yılında Yapılan Değişiklik Sayesinde 25/02/2003 Öncesi Ehliyeti Olanlar Src Belgesi alabiliyor.

 

SRC Nedir? Türleri Nelerdir?

Src Nedir?

Sürücü belgesinin kısaltılarak, ticari araç şoförleri için zorunlu olan belgeye verilmiş isimdir.  Ticari taşıt kullanmak için gerekli olan src belgeleri hakkında bilgi vermek amaçlı bu yazımızı kaleme alıyoruz. Türkiye’de yaşıyor ve şoförlüğü meslek olarak yapıyorsanız, kullandığınız ticari aracın türüne göre (Otobüs, minibüs, Tır, kamyon ve kamyonet) ve yaptığınız taşımacılığın türüne göre ( Yolcu Taşımacılığı ve Yük Taşımacılığı) Mesleki yeterlilik Belgesi olan Src Belgesini almak zorundasınız.  Hangi Src türüne ihtiyacınız olduğunu tespit etmek için basit birkaç soru sormamız yeterlidir.

Buna göre:

  1. Yolcu mu, Yük mü taşıyacaksınız?
  2. Cevap hangisi olursa olsun taşımacılığı Yurtiçinde mi yoksa yurtdışında mı yapacaksınız?

Bu sorulara göre Yük taşımacılığı yapacak iseniz

Yurtiçinde yük taşımacılığı sınıfının alacağı Mesleki Yeterlilik Belgesi Src4 Belgesidir.

Yurtdışına yük taşımacılığı sınıfının alacağı Mesleki Yeterlilik Belgesi Src3 Belgesidir.

Src3 Türü Mesleki Yeterlilik sahibi olan sürücü Yurtdışına yük taşıyabildiği gibi Yurtiçinde’ de yük taşıması yapabilir. Sonuç olarak Src3 Belgesi Src4 Belgesini kapsar.

Yolcu taşımacılığı yapacak iseniz:

Yurtiçinde yolcu taşımacılığı sınıfının alacağı Mesleki Yeterlilik Belgesi Src2 Belgesidir.

Yurtdışına yolcu taşımacılığı sınıfının alacağı Mesleki Yeterlilik Belgesi Src1 Belgesidir.

Src1 Türü Mesleki Yeterlilik sahibi olan sürücü Yurtdışına yolcu taşıyabildiği gibi Yurtiçinde’ de yolcu taşıması yapabilir. Sonuç olarak Src1 Belgesi Src2 Belgesini kapsar.

Src Belgesinin tanımı ve türlerini anlattıktan sonra Src Türü Mesleki Yeterlilik Belgesini nasıl alacağınızı açıklayalım.

 

     

Src Belgesi Türleri Nelerdir? Src Belgesi Nasıl Alabilirim?

 

SRC1 Belgesi; Ticari amaçlı yurtdışına yolcu taşıması yapacak olan sürücülerin alması zorunlu mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC2 Belgesi; Ticari amaçlı yolcu taşıması yapacak olan sürücülerin alması zorunlu mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC3 Belgesi; Yurtdışına Ticari amaçlı yük taşıması yapacak olan sürücülerin alması zorunlu mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC4 Belgesi; Ticari amaçlı yurt içi yük taşıması yapacak olan sürücülerin alması zorunlu mesleki yeterlilik belgesidir.

Src Belgesi Nasıl Alabilirim?

Src Belgesi almanın 2 yolu vardır;

  1. 25/02/2003 Tarihine kadar sürücü belgesi aldıysanız. Sınavsız ve eğitimsiz Src Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilirsiniz.

Söz konusu tarih öncesi B sınıfı sürücü belgeniz varsa Src 2 ve Src 4 Belgesini sınavsız olarak alırsınız.

Söz konusu tarih öncesi C sınıfı sürücü belgeniz varsa Src 2 ve Src 3 Belgesini sınavsız olarak alırsınız.

Söz konusu tarih öncesi D ve E sınıfı sürücü belgeniz varsa Src 1 ve Src 3 Belgesini sınavsız olarak alırsınız.

  1. 25/02/2003 Tarihinden sonra sürücü belgesi aldı iseniz Milli Eğitim Bakanlığınca yetkili Src Mesleki Yeterlilik Eğitim kurumu aracılığıyla src belgesine kayıt yaptırıp eğitim ve sınava katlım sağlayarak istemiş olduğunuz src belgesini alabilirsiniz. Sivrikaya src eğitim kurumu TC Milli eğitim ve TC UDHB tarafından yetkilendirilmiş yetkili eğitim kurumudur. İstanbul Küçükçekmece halkalı meydanında siz değerli ve istekli adaylara hizmet vermektedir.

 

 

  Sınava katılmadan src belgesi sahibi olmak isterseniz en önemli faktör sürücü belgeniz yani ehliyeti ne zaman aldığınızdır. Sürücü belgenizin alım zamanı 2003 yılının Şubat ayının yirmi dördü ve öncesi ise kolaylıkla src belgelerinizi kursa ve sınava katılmadan alabilirsiniz. Öncelikle gerekli olan adım başvuru yapılmasıdır. Sürücü belgenizin sınıfına göre başvuru yapacağınız sınavsız src belgesi türü değişmektedir. B sınıfı sürücü belgesi Src2 ve Src4 belgelerine, C sınıfı sürücü belgesi Src2 ve Src3 belgelerine, E sınıfı sürücü belgesi sahipleri Src1 ve Src3 belgelerine başvurabilerler . Başvuruyu T.C Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na yahut Yetkili src belgesi kurumlarına başvurarak sahip olabilirsiniz.Başvuru için lütfen tıklayınız.

 

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 

ADRES :

Merkez Mah. Mahmutbey Cad. No: 15 Tekinler İş Merkezi Kat:4

Halkalı-Küçük Çekmece – İSTANBUL (Halkalı Noteri üstü)

Tel: (0212) 548 3444 – (0212) 548 2444 –  (0545) 696 66 15

Faks: (0212) 548 2 440

Mail : info@sivrikayasrc.com.tr